Ajutor de stat pentru compensarea partiala a pierderilor suferite in anul 2023 in sectorul apicol

Anunț Public

Vă aducem la cunoștință că este disponibilă o schemă de ajutor de stat pentru apicultori, având ca scop compensarea parțială a pierderilor suferite în sectorul apicol în anul 2023. Pentru a accesa acest sprijin, vă invităm să îndepliniți următoarele condiții:

a) Să dețineți, la data de 31.12.2023, familii de albine înscrise în baza de date națională apicolă gestionată de ANZ.

b) Să dețineți familii de albine în exploatății apicole/stupine înregistrate/autorizate la Direcția Sanitar-Veterinară (DSV).

c) Să nu vă aflați în lichidare sau faliment la data de 24.02.2022.

Documentele necesare pentru depunerea cererii sunt:

1. Cerere de solicitare a ajutorului.

2. Declarație pe propria răspundere conform anexei 1.

3. Copie a actului de identitate al solicitantului sau al reprezentantului legal (în cazul în care cererea este depusă prin reprezentant legal/imputernicit).

4. Imputernicire/procura notarială.

5. Copie a atestatului de producător.

6. Copie a certificatului de înregistrare la Registrul Comerțului.

7. Dovada contului activ la bancă/trezorerie.

8. Copie a documentului de înregistrare/autorizare sanitar-veterinară.

Perioada de depunere a cererilor și documentelor este de 30 de zile lucrătoare, începând cu 04.03.2024 și până în 12.04.2024.

Documentele necesare pentru acest ajutor, precum și cererea de acordare, le puteți găsi anexate mai jos.

Vă încurajăm să profitați de această oportunitate.