Ajutor de stat pentru compensarea partiala a pierderilor la cultura de usturoi

Anunț Public

Vă aducem la cunoștință că este disponibilă o schemă de ajutor de stat pentru compensarea parțială a pierderilor înregistrate la cultura de usturoi. Pentru a beneficia de acest sprijin, vă rugăm să îndepliniți următoarele condiții:

a) Fiți înregistrați în evidențele Registrului agricol la primăriile din zona în care se află suprafețele cultivate cu usturoi în anul 2024, la data depunerii cererii.

b) Inființați culturi de usturoi pe o suprafață de minimum 0,3 ha în toamna anului 2023 - primăvara anului 2024, după caz.

c) Nu vă aflați în dificultate, respectiv în lichidare sau faliment la data depunerii cererii, conform evidențelor Oficiului Național al Registrului Comerțului. În cazul persoanelor fizice, să nu fi fost emisă o decizie definitivă a instanțelor judecătorești de constatare a falimentului până la data depunerii cererii.

d) Mențineți cultura de usturoi înființată până la data efectuării plății.

Termenul de depunere este până la data de 19 aprilie 2024 inclusiv.

Documentele necesare pentru acest ajutor, precum și cererea de acordare, le gasiti anexate mai jos.

Vă încurajăm să profitați de această oportunitate.