Ajutor de stat pentru compensarea partiala a pierderilor la cultura de tomate in spatii protejate

Anunț public

Prin intermediul acestei scheme, se oferă sprijin financiar pentru cultivatorii de tomate în spații protejate. Pentru a beneficia de acest ajutor, trebuie să îndepliniți următoarele condiții:

a) Să fiți înregistrați în evidențele Registrului agricol deschis la primăriile în a căror rază administrativ-teritorială se află suprafețele cultivate cu tomate în anul 2024, la data depunerii cererii.

b) Să aveți înființață o suprafață cumulată de minimum 1000 mp, cultivată exclusiv cu tomate în spații protejate.

c) Să nu vă aflați în dificultate, respectiv în lichidare sau faliment la data depunerii cererii de acordare a ajutorului de stat, conform evidențelor Oficiului Național al Registrului Comerțului. În cazul persoanelor fizice, să nu fi fost emisă o decizie definitivă a instanțelor judecătorești de constatare a falimentului până la data depunerii cererii de acordare a ajutorului de stat.

d) Să mențineți cultura de tomate în spații protejate înființată până la data efectuării plății.

Termenul de depunere este până la data de 10 mai 2024 inclusiv.

Documentele necesare pentru acest ajutor, precum și cererea de acordare, le puteți găsi anexate mai jos.

Vă încurajăm să profitați de această oportunitate.